www.dendetskeknihy.cz

Pro děti

Literární ceny za literaturu pro děti a mládež

O děsivé inflaci literárních cen u nás se hovoří již dlouhou dobu. Literární ceny zcela jistě odráží aktuální situaci literatury, kterou hodnotí. Záleží na obsazení poroty posuzující literární díla, na kritériích výběru nominovaných děl, finančním zázemí a v neposlední řadě na prestiži literární ceny, která se buduje léta. Například ve Velké Británii se již od roku 1936 uděluje Carnegie Medal za vynikající knihu pro děti. Cenu uděluje CILIP, což je taková anglická obdoba Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Také zde existuje tzv. stínový seznam nominací, do kterého mají co mluvit dětští čtenáři, kteří pak udělují svou vlastní cenu. Protože je dětská literatura v převážné většině ilustrovaná, uděluje se v Anglii vedle Carnegieho medaile také ocenění pro nejlépe ilustrovanou knihu pro mládež – Kate Greenway Medal. Medaile udělovaná od roku 1955 je pojmenována podle oblíbené ilustrátorky knih devatenáctého století, která je známá pro jemné a detailně propracované obrázky. I tuto cenu uděluje anglický CILIP – Chartered Institute of Library and Information Professionals.

Velmi flexibilní jsou ovšem hranice mezi tzv. dětskou literaturou, literaturou pro teenagery a knihami pro dospělé čtenáře. Co je to vlastně dětská literatura? V pojetí rodičů, pedagogů, knihovníků a knihkupců, jsou dětem často vybírány knihy, o nichž si myslí jen dospělí, že je to „vhodná“ literatura pro děti – pohádky, bajky, balady, legendy, poezie, literatura faktu, biografie a autobiografie, fantasy apod. Mnoho knih, které byly původně psány pro dospělé se dnes označují jako dětská literatura a naopak. Dospělí se také snaží rozdělit dětskou literaturu přesně do mnoha kategorií. Ve Spojených státech se dělí dětská literatury např. na kategorie 0-5, 5-7. 7-9, 9-11 let… atd. Toto dělení je nejasné a problematické, snad s výjimkou té nejmladší kategorie, kde text nahrazují pouze obrázky. Obrázkové knihy a dětské ilustrace jsou velmi důležité pro děti, které se učí číst a chápat svět kolem sebe, ale obávám se, že kvalitní dětské ilustrované knihy se u nás stávají spíše výjimkou. A to je všeobecně považována za první obrázkovou knihu specificky určenou pro mládež Orbis Pictus Jana Amose Komenského z roku 1658!

I v zahraničí se uděluje každoročně mnoho ocenění za literaturu pro děti a mládež. Jako nejprestižnější ocenění v oblasti dětské literatury v zahraničí je považována The Hans Christian Andersen Awards. Cena je udělována každý sudý rok v kategorii spisovatelé a ilustrátoři. Z rukou dánské královny ji přijali i naši výtvarníci – Jiří Trnka (1968) a Květa Pacovská (1992), v roce 1980 spisovatel Bohumil Říha. Nositelkou Ceny Hanse Christiana Andersena je také jedna z nejslavnějších spisovatelek pro děti Astrid Lindgrénová. Od jejího úmrtí v roce 2002 začala švédská vláda pro zviditelnění dětských knížek udělovat mezinárodní cenu Astrid Lindgrenové - „The Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA). Cena může být každoročně udělena autorům, ilustrátorům i organizátorům dalších aktivit na podporu dětského čtenářství. Z Čechů ji zatím nikdo nezískal. Významné mezinárodní ocenění pro dětské ilustrátory je udělováno v Portugalsku Ilustrarte Barreiro.

Ve Spojených státech se uděluje cena Newbery Medal pro spisovatele dětských knih, Caldecott Medal pro ilustrátora, Batchelder Award pro nejlepší překlad dětské literatury, Coretta Scott King Award za dílo afro-amerického spisovatele a Belpre Medal za nejlepší dílo latino-amerického spisovatele. Dalšími americkými oceněními spisovatelů pro děti jsou ceny Golden Kite Award v různých kategoriích, Theodor Weiss Gisel Award pro začínající čtenáře, Laura Ingalls Wilder Medal za knihu, která se stala bestsellerem a Gilbert Medal za knihu přinášející nejlepší informace. Také Kanada uděluje mnoho literárních cen za dětskou literaturu ve spolupráci škol a knihovnické asociace jsou udělovány ceny - Blue Spruce (věk 0-2) Silver Birch Express (věk 3-4), Silver Birch (věk 5-6) Red Maple (věk 7-8) and White Pine a to je pouze stručný výčet zahraničních cen. Pojďme domů.

PřihlášeníTuto webovou stránku provozuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
(c) 2009 - 2013 radek medal - grafický design Kontaktujte nás pomoc(at)dendetskeknihy.cz